Comparing food prices

K729 2014-02-22 13:09:39
Downvote
0
Upvote

Students work in pairs to ask the prices from two groceries, then they need to compare the prices.

The above downloadable printable is recommended for adults at Beginner (pre-A1) and Elementary (A1) level. It can be used for developing your class' Listening, Speaking and Reading skills. It is about the theme of Food.
Copyright License: This file is licensed by K729 under the iSLCollective Copyright License

Upload date: 2014-02-22 13:09:39

Author: K729

from Taiwan (Republic of China)

K729 is from/lives in Taiwan (Republic of China) and has been a member of iSLCollective since 2013-09-22 05:52:07. K729 last logged in on 2015-07-18 16:14:24, and has shared 3 resources on iSLCollective so far.

Post a comment

Recommendations

Comments

Similar resources