How much is it?

ptpquynh 2016-09-09 09:46:34
Downvote
0
Upvote

2 groups:
- Bakeries
- Fruit & vegetable stands
The bakery sellers have a list of fruit & vegetables that they have to buy. Similarly, the fruit & vegatables sellers have a list of pastries that they have to buy. Be aware that each item has limited amount in the shop. Ask the students to go around and find the most reasonable prices for their items. This activity helps speaking skill with structure: "How much is it?'. Encourage students to bargain to have more fun with the game.

This downloadable printable is a great resource for high school students, elementary school students and adults at Elementary (A1) level. It is aimed at revising Countable and uncountable nouns in English, and was designed for enhancing your groups' Listening, Spelling and Speaking skills. It centers around the topic and words of Food.
Copyright License: This file is licensed by ptpquynh under the iSLCollective Copyright License

Upload date: 2016-09-09 09:46:34

Author: ptpquynh

from

ptpquynh is from/lives in and has been a member of iSLCollective since 2014-11-19 04:34:51. ptpquynh last logged in on 2016-12-07 03:48:15, and has shared 1 resources on iSLCollective so far.

Post a comment

Recommendations

Comments

Similar resources