Pairwork - Food - How much is it?

silvialefevre 2011-07-23 14:40:48
Downvote
4
Upvote

This is a pairwork worksheet.
Students have to ask how much the food in their menu costs.
If you want to practice more, you can find more of my worksheets about the same subject here:
https://en.islcollective.com/mypage/resources?Tags=food&searchworksheet=GO&type=Printables&id=5163

The present downloadable handout is intended for high school students, elementary school students and adults at Beginner (pre-A1), Elementary (A1) and Pre-intermediate (A2) level. It was designed for strengthening your learners' Speaking and Reading skills. It is focused on the theme of Food.
Copyright License: This file is licensed by silvialefevre under the iSLCollective Copyright License

Upload date: 2011-07-23 14:40:48

Author: silvialefevre

Honorary member from Brazil

I'm Austrian but I have lived and taught for a long time in Brazil. I teach English, French and German.

I also publish English worksheets on ESL printables

Post a comment

Recommendations

Comments

Similar resources