Donate a coffee

Spending money on groceries

87
0
Say thanks!
Post your comment
The author
khursh
khursh
Similar Resources

Video quiz details

Task Description
Learn money vocabulary, write out amounts of money, and learn about what college students spend on groceries.
Video details
Scene summary
The filmmakers give college students $100 to spend on groceries and talk to them about their choices.
Video length
2 minutes 55 seconds
Video genre
Lectures (e.g. TED talks)
Language goals
listening
Listening comprehension
Other pedagogical goals
Level
The above lesson is a great teaching resource for:Elementary (A1)
Student type
This resource is intended for:High schoolers
high-school
High schoolers
Quality check
Quality not yet verified by the community.
Sensitivity
This resource does not contain any images, words or ideas that would upset a reasonable person in any culture.
Copyright license
This resource is licensed by khursh under the iSLCollective Copyright License.
Upload date
06/04/2021
Video quiz questions (printable)
1. Choose the correct options.
How much does she spend on food? Listen to what she says.
$100
$1000
$20
2. Fill the gap.
We asked five college students to show us how they$100.
3. Unmix the sentence.
I
study
finance.
4. Guess the end.
What did she spend on produce?
5. Correct the wrong word.
Usually I spend about twenty dollars on groceries.
6. Guess the end.
How much does she spend on dairy and meat? Write the answer in words.
7. Choose the correct options.
How much does she spend on snacks and junk?
Eighteen dollars and thirty seven cents
Eight dollars
$18.37
8. Fill the gap.
Maybe 150,I don´t know.
9. Unmix the sentence.
Is
that
costly?
10. Correct the wrong word.
And you just have to stay home to spend money.
11. Choose the correct options.
How many hours does she work per week?
Forty to fifty hours per week.
Twenty to twenty five hours per week.
Thirty to thirty five hours per week.
12. Guess the end.
Who pays for his rent?
13. Choose the correct options.
How much does she spend in all?
Ninety five dollars and thirty three cents.
Nine dollars and three cents
One hundred dollars.
khursh
khursh
us
Khursh is from/lives in United States and has been a member of iSLCollective since 2021-02-18. Khursh last logged in on 2021-08-06, and has shared 9 resources on iSLCollective so far.
See Portfolio
Post a comment
Post your comment
Comments
Be the first commenter!