Donate a coffee

Quantifiers & Price

262
3
1/2
Say thanks!
Post your comment
The author
katrina li
katrina li
Similar Resources

Worksheet details

worksheet summary
This worksheet focuses on the usage of quantifiers (e.g. a packet of, two jars of, etc.) with food items. Students also have to practise talking about prices.
Level
The above lesson is a great teaching resource for:Elementary (A1)
Student type
This resource is intended for:Elementary schoolers
elementary-school
Elementary schoolers
Solutions
Solutions not included
Quality check
Quality not yet verified by the community.
Sensitivity
This resource does not contain any images, words or ideas that would upset a reasonable person in any culture.
Copyright license
This resource is licensed by katrina li under the iSLCollective Copyright License.
Upload date
4/5/2018
katrina li
katrina li
hk
Katrina li is from/lives in Hong Kong and has been a member of iSLCollective since 2016-11-27. Katrina li last logged in on 2021-10-16, and has shared 81 resources on iSLCollective so far.
See Portfolio
Post a comment
Post your comment
Comments
Be the first commenter!
Show more comments